Реальність, яку Путін вважає за краще ігнорувати

23

Російський президент Володимир Путін сьогодні, 18 березня, знову відвідує окупований Крим. Ініціатор анексії не міг залишитись осторонь п’ятирічного ювілею однієї з найганебніших подій російської історії. 

І те, що анексія призвела до конфлікту Росії та України й вигнання Росії з цивілізованого світу, Путіна не дуже турбує.

Саме завдяки анексії Криму його режим знайшов нову легітимність, дозволив не замислюватися про саму можливість зміни влади.

Утім, навіть у самій Росії сьогодні говорять про те, що ефект Криму для влади є фактично вичерпаним. І дивуватися тут не варто. Окупація Криму відбувалася в період постійного зростання цін на нафту, коли ще не було західних санкцій. Росіяни висловлювали насамперед політичне невдоволення – незмінюваність влади, корупція, відсутність соціальних ліфтів, засилля нахабних «силовиків» і їхніх поплічників – бандитів. Саме це невдоволення вдалося погасити завдяки окупації Криму.

Але потім рівень життя громадян країни-агресора став падати. І ніякої радості від того, що Путін продовжує витрачати мільярди на Кримський міст або армію, ніхто в Росії більше не відчуває. «Крим – пише сьогодні ділова газета «Ведомости» – перетворився фактично на тимчасово окуповану територію. Будучи на папері частиною Росії, Крим не є повноправною частиною Росії в реальності. Що робити з Кримом, ніхто не знає, і навіть у високих кабінетах можна все частіше почути: даремно ми в це вплуталися».

Це саме та реальність, яку Путін вважає за краще ігнорувати. У російського президента немає ніякої іншої альтернативи, крім того, щоб наполягати: «Крим наш», і це є важливим. Але в самій Росії починають розуміти, що на ідеї правомірності анексії Криму будується перш за все легітимність особистої путінської влади, що майбутнє російської держави, нормалізація відносин з Україною та Заходом пов’язані з відмовою від анексії і з осудом її ініціаторів – зрозуміло, тоді, коли у росіяни матимуть звичну змогу відмовитися від спадщини чергового вождя.

Це саме те, що бояться сказати журналістам «Ведомостей» у тих найвищих кабінетах. Тому що розраховували на зовсім іншу реакцію на окупацію Криму, на протилежний ефект від анексії – й у сприйнятті Заходу, й у відносинах із Україною. Ніхто в Москві навіть не припускав, що санкції триватимуть п’ять років і тільки посилюватимуться, що Україна чинитиме опір агресорові, що навіть ціна на нафту не рятуватиме російської економіки.

Путін прорахувався. І йому залишається тільки намагатися вичавити з окупації все, що ще залишилося від «кримського ефекту».

ИСТОЧНИК Віталій ПОРТНИКОВ

Ти ще не підписаний на наш Telegram? Швиденько тисни!

Ти ще не підписаний на наш Telegram? Швиденько тисни!