Чому на помідорах з’являються чорні плями і що з цим робити

Чорні плями на томатах — ознака вершинної гнилі плодів. Недосвідчені городники думають, що це грибкова хвороба, і намагаються позбутися її за допомогою фунгіцидів. Але все не настільки просто, інформує Ukr.Media.

Вершинна гниль виникає на будь-якій стадії розвитку рослин. При цьому чорні плями повільно розростаються, а уражені тканини висихають і набувають специфічний колір: від світло-коричневого до темно-бурого.

Види вершинної гнилі та її ознаки

Вершинна гниль томатів має дві форми:

Фізіологічна

Переважно на зелених плодах з’являється маленька вм’ята пляма, яка у міру зростання овоча стає бурою і сухою.

Бактеріальна

Проявляється у вигляді не сухої, а вологої плями спочатку світло-зеленого, а потім бурого забарвлення. Плід поступово перетворюється на буру масу, що гниє, зі специфічним запахом. Причому така гниль найчастіше вражає не зелені плоди, а такі, що вже достигають, і, у першу чергу, — плоди, що лежать на землі. Останні зовні можуть бути здоровими, оскільки нерідко починають гнити зсередини, і лише на розрізі можна виявити чорні мертві тканини.

Причини появи вершинної гнилі

Вершинна гниль найчастіше з’являється через високий рівень кислотності ґрунту, великої кількості солі, а також нестачі вологи і кальцію, який з ґрунту поглинають рослини. У свою чергу, надходження кальцію до рослин нерідко сповільнюється через надлишок у землі сполук калію, натрію, магнію, амонію.

Заходи боротьби з вершинною гниллю томатів

Відразу зазначимо, що проти верхівкової гнилі фунгіцидні засоби неефективні. Тому хворобу важливо попередити за допомогою профілактичних заходів:

Перед посівом обробіть насіння 0,5 %-вим розчином марганцівки.

За тиждень до висадки у відкритий ґрунт або теплицю підгодуйте розсаду кальцієвою селітрою з розрахунку 1/2 ст. л. на відро (10 л) води.

За 5-7 днів до посадки помідорів внесіть у ґрунт деревну золу (200 г на 1 кв. м ґрунту), крейду, вапно або доломітове борошно (400 г на 1 кв. м ґрунту). Кількість внесених речовин може змінюватись залежно від кислотності субстрату.

Поливайте помідори лише теплою водою. Пам’ятайте, поливи мають бути не дуже частими, але рясними.

Протягом періоду вегетації проведіть 2-3 позакореневих підгодівлі нітратом кальцію (кальцієва селітра) з розрахунку 15-20 г на 1 л води. Також добре зарекомендував себе Брексил Ca — препарат, який містить 15 % кальцію і 0,5 % бору. Азоту у ньому немає, проте кальцій знаходиться у вигляді натурального комплексу, який швидко надходить у тканини рослин. Розчин готують з розрахунку 10 г на 10 л води. Обробку Брексилом проводять раз на 10-20 днів до зникнення симптомів захворювання.

Після виявлення перших плодів з вершинною гниллю слід обприскати помідори розчином кальцієвої селітри (7-10 г на 10 л води). Через 5-7 днів обробку треба повторити. Таким самим розчином полийте рослини під коріння після гарного зволоження ґрунту (1-2 л на кожен кущ).

Ставтеся до своїх помідорів уважно, не лінуйтеся зайвий раз зазирнути у теплицю або на грядку. За ретельного догляду ваші зелені вихованці не захворіють на вершинну гниль і дадуть багатий урожай гарних та смачних плодів.

Чому на помідорах з’являються чорні плями і що з цим робити